Make your own free website on Tripod.com

Chesapeake Wheelmen/Thulman Eastern
Club Championships 1999

===========
FINAL Standings
===========
Category A

Pts. Name
---- ------------------

* 70 John Holmes *
50 Greg Zielski
48 John Cox
44 Jeff Mechenfelder
25 Murray Wilmerding
12 Kevin Brown
11 John White
10 Charles Smith
10 Tim Ebbert





Category B

Pts. Name
---- ------------------

* 66 Tom McLaughlin *
45 Adam Forgionne
38 Celia Adams
31 Dave Hooper
30 Jennifer Scott
28 Chuck Miller
27 Myron Williams
24 Keith Shuey
21 Pat Forgione
20 Greg Zielski, Jr.
20 Jeff Bernstein
17 Jeff Via
9 Beth Olinger
9 Andrea Grossman
================
ROAD RACE 10/16
================
A Race (8 starters)
8 laps, ~40 miles, 1hr 43min

Place Name Points
----- ----------------------- ------
1st  Murray Wilmerding    25
2nd John Holmes             20
3rd  Jeff Michenfelder      16
4th  Greg Zielski                14
5th  John Cox                    12
6th  John White                 11
7th  Charles Smith             10


B Race (11starters)
5 laps, ~25 miles, 1hr 6min

Place Name Points
----- ----------------------- ------
1st  Tom McLaughlin     25
2nd Chuck Miller           20
3rd  Jennifer Scott       16
4th  Keith Shuey           14
5th  Celia Adams           12
6th  Myron Williams       11
7th  David Hooper         10
8th  Andrea Grossman   9
9th  Greg Zielski, Jr.       8
10th Patrick Forgione    7 
================
CRITERIUM 10/3
================
A Race (6 starters)

Place Name Points
----- ----------------------- ------

1st John Holmes 25
2nd Greg Zielski 20
3rd John Cox 16
4th Jeff Mechenfelder 14





B Race (9 starters)

Place Name Points
----- ----------------------- ------

1st Tom McLaughlin 25
2nd Adam Forgione 20
3rd Myron Williams 16
4th Jennifer Scoot 14
5th Celia Adams 12
6th Keith Shuey 10
7th Dave Hooper 9
8th Chuck Miller 8
9th Jeff VIa 7
10th Patrick Forgione 6
11th Greg Zielski, Jr 5
================
TIME TRIAL 10/02
================
A Race  (7 starters)

Place Name Time Points
----- ----------------------- ----- ------

1st   John Holmes      24:19.20  25
2nd John Cox             25:05.62  20
3rd  Greg Zielski        25:45.82  16
4th  Jeff Michenfelder 26:33.19 14
5th  Kevin Brown       26:33.69  12
6th Tim Ebbert          27:06.38    10

B Race (9 starters)

Place Name Time Points
----- ----------------------- ----- ------

1st   Adam Forgione   26:35.35 25
2nd Jeff Bernstein      27:02.90 20
3rd  Tom McLaughlin  28:26.70 16
4th  Celia Adams        28:56.60 14
5th  David Hooper       29:21.85 12
6th  Jeff Via                29:41.69 10
7th  Beth Olinger        29:50.45 9
8th  Patrick Forgione  33:10.23 8
9th  Greg Zielski Jr.    35:03.71 7