Tdw '99 Preregistration List - By Event
Racer Name Club
Event/Cat: Pro 1/2/3 (RR Omnium)
BICKLING Steven PAX Velo
BRADSHAW Billy Squadra Coppi
BROWN Michael PAX Velo CHUN Jeff Bayside Velo//Bayside Velo
HICKS Ted Squadra Coppi
HUGHES Fj Bayside Velo//Bayside Velo
MARCHIONINI Brian Team Extreme
MARSH James PAX Velo
MOORE Charles Team Extreme O'MALLEY Justin DC Velo
RAMOS William
SCHREIER Charles Squadra Coppi
SMARGIASSI Randy Team Extreme
TURNER Nick Bayside Velo//Bayside Velo
WAGNER James DC Velo
Event/Cat: Sr Women 1/2/3 (RR Omnium)
HARGEST Val Team Ultimate Edge
HOLLAND Michelle Team Ultimate Edge
MAYER-STERLING Elizabeth Altoona Cycling Team
PATRICK Paula Team Ultimate Edge REYNOLDS Mary Team Ultimate Edge
SHIRE Norah Team Ultimate Edge
SKELLY Tina Altoona Cycling Team
WILSON Emily Team Ultimate Edge
WODECKI-RICARD Mary Altoona Cycling Team
Event/Cat: Pro 1/2/3 (RR)
ALBRIGHT Andrew First State Velo Sport
ANGER Gary Bicycle Place/Regulators
BASHAM B. J. Beltway Bicycle Club
BATURKA Nathan Lateral Stress
BILLET Fred Bucks County Racing Club
Thursday, April 22, 1999 Page 1 of 10
BIRNER Mike Team Snow Valley/ABRT
BLAND Carey National Capitol Velo Club
BROWNE Zachary National Capitol Velo Club
DAVIS Michael PAX Velo EHASZ Steven PAX Velo
FAULKNER Elliott Monrovia Velo
FRIEND Roger Monticello Velo Club
FRISCHKORN Will
FRITZ Jeff DC Velo GILLESPIE Thomas TBC
GUIDRY Chris Prince William Elite Racing
HACKER Jacob Monticello Velo Club
HARDEE Chris National Capitol Velo Club
HIJAR Pedro Bicycle Place/Regulators
HOEGER Thomas All American Bicycle Club
HOLLAND Tommy Fitness Works/Va Beach Velo HUTH John TEAM BEAN
JIRON Darren PAX Velo
KULZER Thomas Bucks County Racing Club
LANG Tony Bicycle Place/Regulators
LANGLEY Russell National Capitol Velo Club LITTLE David Chesapeake Wheelmen/Thulman Eastern LUECKE Bill National Capitol Velo Club
LUSBY Stephen Lateral Stress Velo/Degroen's
MENARD George Bicycle Therapy
MILLER Tim CVVC/AIX
MOFFETT James Bucks County Racing Club
MORONEY Brian Lateral Stress Velo/Degroen's MUOIO R Monticello Velo Club
NEELY A. Sean James River Velosport/HDK Sentara OLOWIANY Brian PAX Velo
ORLANDELLA H. E. Bicycle Place/Regulators
PARR Brian Race Pace/Velo Club Baltimore POWELL Bobby Fitness Works/Va Beach Velo
POWER David Dunbar's Cyclery/Buckley
PRICE Michael Prince William Elite Racing
RAMSEY Scott Cronos Metro
Thursday, April 22, 1999 Page 2 of 10
RIGGIO Phil PAX Velo
ROBERTS Todd Team Gold
ROMERO Scott Team El Paso
ROOT Randy Team Snow Valley/ABRT SANERS Glen PAX Velo
SCHARFF Dave Lateral Stress
SEMENCHINE Nikolai Bicycle Place/Regulators
SNYDER Thomas National Capitol Velo Club
SOMA Grant Team Snow Valley/ABRT SPEARS Chandler Monticello Velo Club
WALLENBURG Eric D&Q/Pursuit Racing
WEBEL Baird Arlington Masters/GS Foster
WEEKS Douglas Avalon Racing
WHITLEY Scott Bicycle Place/Regulators
WHITLEY Roger James River Velosport/HDK Sentara WILSON Joseph Bicycle Place/Regulators ZIMINSKI Paul Wolverines
Event/Cat: Sr Men 4 (RR)
ARVIN Andrew Bucks County Racing Club
BELLORA James Squadra Coppi BRANDT Mark Chesapeake Wheelmen/Thulman Eastern BROWN R.Steven National Capitol Velo Club
BUCHNESS Mike Bayside Velo//Bayside Velo
BUSCEMI Warren Avalon Racing
CATOE Arthur EDGE
CHIN Chris Chesapeake Wheelmen/Thulman Eastern COHEN Michael National Capitol Velo Club COOK William Team Extreme
CROWLEY William Team Extreme
DE'ATH Jonathan Whole Wheel Velo
ETZEL Karl Beltway Bicycle Club
FENTY Shawn Team Agress GONCALVES Carlos Team Snow Valley/ABRT
GREGORY Scott Mount Airy Bicycle Club
HARRIS Todd National Capitol Velo Club
HARRIS Stewart National Capitol Velo Club
Thursday, April 22, 1999 Page 3 of 10
HUDSON Daniel Arlington Masters/GS Foster
HUNTER Donald First State Velo Sport
KOCH Walter Bicycle Place/Regulators
LAMAR P Squadra Coppi LARRICK Kurt Whole Wheel Velo
MARQUES Joseph Whole Wheel Velo
MAY Johnny Squadra Coppi
MCDANIEL Charles Team Delaware
MCNAMARA Kenneth Beltway Bicycle Club MOGRIDGE Chris National Capitol Velo Club
NORMAN Greg Squadra Coppi
POSCOVER George Chesapeake Wheelmen/Thulman Eastern RAGLAND Thomas Squadra Coppi
RIST Aric Bayside Velo//Bayside Velo
ROGOZINSKI Max Prince William Elite Racing
ROSENBURGER Vincent Avalon Racing SELZER Blake Team Extreme
SILBERMAN Geoffrey Team Extreme
SKILLMAN Keith National Capitol Velo Club
TOMCZYL John Armed Forces Cycling
WATTS Jeff National Capitol Velo Club WOODROW Ken Squadra Coppi
WREN Mike PAX Velo
ZIELSKE Greg Chesapeake Wheelmen/Thulman Eastern
Event/Cat: Sr Men 5 (RR)
BOBER Chris Bicycle Place/Regulators
DECHAMBEAU Jason National Capitol Velo Club ELIASSON Mikael Chesapeake Wheelmen/Thulman Eastern GUERRA Clint College Park
LEW Phil Unattached
LONG Michael Chesapeake Wheelmen/Thulman Eastern NETHERLY Steven National Capitol Velo Club RIST Brian Bayside Velo//Bayside Velo
SAYLOR Kirk Squadra Coppi
SHORT Ron Team Express
SPENCER Scott Team Internet
Thursday, April 22, 1999 Page 4 of 10
THOMPSON Robert Chesapeake Wheelmen/Thulman Eastern THOMSON Robert Squadra Coppi
TWYMAN Corey Team Agress
VERNIER Jonathan National Capitol Velo Club WALL Bruce National Capitol Velo Club
WHILEY Jordan Monticello Velo Club
WILCOX Bradford Atlantic Cycling
WILLIAMS James Unattached
Event/Cat: Sr Men 40+ (RR)
ALVAREZTORRES Ray Bicycle Place/Regulators
COGGAN Andrew Race Pace/Velo Club Baltimore
COGSWELL Richard Beltway Bicycle Club
CZAPIEWSKI Peat Arlington Masters/GS Foster
DOLAN Carl DC Velo
FORGIONE Don Chesapeake Wheelmen/Thulman FRICK Mark Team Extreme
HACKETT Brian Prince William Elite Racing
HOLMES John Chesapeake Wheelmen/Thulman Eastern LEE Kevin DC Velo
OVEREND Chris National Capitol Velo Club PETROVICK Bruce First State Velo Sport
SCHULTZE Steve DC Velo
SLAUGHTER Allen Prince William Elite Racing
SMITH Gregory Prince William Elite Racing
THRASHER Randy DC Velo
WHITE Samuel National Capitol Velo Club
WILK Steve Team Snow Valley/ABRT WOLF Richard Team Delaware
Event/Cat: Jrs 15-17 (RR)
CUTRIGHT Andrew Monticello Velo Club
FORGIONE Adam Chesapeake Wheelmen/Thulman VOIGHT Michael Squadra Coppi
Event/Cat: Sr. Women 1/2/3 (RR)
BEMIS Cory Team Delaware
Thursday, April 22, 1999 Page 5 of 10
HARRIS Carole G M B C
HUBBARD Janelle Arlington Masters/GS Foster
HUIZING Marjan All American Bicycle Club
JOHNSON Laura Team Extreme STRUVIK Lorie Team Delaware
SWEITZER Terry Squadra Coppi
WOOLEVER Heidi Rock Creek Racers
ZIMMERMAN Pam Team Ultimate Edge
Event/Cat: Sr. Women 4 (RR)
NOVY Pamela G M B C
SILBERMAN Kathryn Team Extreme
Event/Cat: Sr Men 50+ (RR)
CHELUCCI Jack Team Delaware
COX John Chesapeake Wheelmen/Thulman HARRITT John PAX Velo
HAVERSTICK Scott Red Rose
LEHMAN Steven Tri State Velo
NEUMANN William Race Pace/Velo Club Baltimore
PIZZINI Leone Team Delaware VEENEMA Paul First State Velo Sport
VOGLER Bill Team Delaware
Event/Cat: Pro 1/2/3 (TTT Omnium)
BICKLING Steven PAX Velo
BRADSHAW Billy Squadra Coppi
BROWN Michael PAX Velo CHUN Jeff Bayside Velo//Bayside Velo
HICKS Ted Squadra Coppi
HOLLAND Michelle Team Ultimate Edge
HUGHES Fj Bayside Velo//Bayside Velo
MARCHIONINI Brian Team Extreme MARSH James PAX Velo
MOORE Charles Team Extreme
O'MALLEY Justin DC Velo
RAMOS William
Thursday, April 22, 1999 Page 6 of 10
REYNOLDS Mary Team Ultimate Edge
SCHREIER Charles Squadra Coppi
SHIRE Norah Team Ultimate Edge
TEST Bogus Club TURNER Nick Bayside Velo//Bayside Velo
WAGNER James DC Velo
Event/Cat: Sr.Women 1/2/3 (TTT Omnium)
HARGEST Val Team Ultimate Edge MAYER-STERLING Elizabeth Altoona Cycling Team
PATRICK Paula Team Ultimate Edge
SKELLY Tina Altoona Cycling Team
WILSON Emily Team Ultimate Edge
WODECKI-RICARD Mary Altoona Cycling Team
Event/Cat: Pro 1/2/3 (TT)
BICKLING Steven PAX Velo
BROWNE Zachary National Capitol Velo Club
FRICK Josh Team Snow Valley/ABRT
FRICK Josh Team Snow Valley/ABRT
FRISCHKORN Will GUIDRY Chris Prince William Elite Racing
HARDEE Chris National Capitol Velo Club
HIJAR Pedro Bicycle Place/Regulators
HUTH John TEAM BEAN
LANG Tony Bicycle Place/Regulators
LANGLEY Russell National Capitol Velo Club
PARR Brian Race Pace/Velo Club Baltimore POSCOVER George Chesapeake Wheelmen/Thulman Eastern ROBERTS Todd Team Gold
SEMENCHINE Nikolai Bicycle Place/Regulators
SMARGIASSI Randy Team Extreme
SOMA Grant Team Snow Valley/ABRT TEST1 blankclub
WALLENBURG Eric D&Q/Pursuit Racing
WHITLEY Roger James River Velosport/HDK Sentara ZIMINSKI Paul Wolverines
Thursday, April 22, 1999 Page 7 of 10
Event/Cat: Sr Men 4 (TT)
BELLORA James Squadra Coppi
BROWN R.Steven National Capitol Velo Club CHIN Chris Chesapeake Wheelmen/Thulman Eastern COOK William Team Extreme
CROWLEY William Team Extreme
ETZEL Karl Beltway Bicycle Club
GREGORY Scott Mount Airy Bicycle Club HARRIS Todd National Capitol Velo Club
HARRIS Stewart National Capitol Velo Club
HUGHES John Avalon Racing
KEITH Michael Team Snow Valley/ABRT
MANGNUM Scott Team Snow Valley/ABRT
MCDANIEL Charles Team Delaware
MCNAMARA Kenneth Beltway Bicycle Club MOGRIDGE Chris National Capitol Velo Club
RAGLAND Thomas Squadra Coppi
RIST Aric Bayside Velo//Bayside Velo
ROGOZINSKI Max Prince William Elite Racing
YENCHA Stefan Mount Airy Bicycle Club
Event/Cat: Sr Men 30+ (TT)
BASHAM B. J. Beltway Bicycle Club
BLACKDEN Gary B.O.B.
BRADSHAW Billy Squadra Coppi
DOOLAN Mike Race Pace/Velo Club Baltimore
ELIASSON Mikael Chesapeake Wheelmen/Thulman FRITZ Jeff DC Velo
HICKS Ted Squadra Coppi
HOEGER Thomas All American Bicycle Club
LITTLE David Chesapeake Wheelmen/Thulman Eastern NYEIN Tom Whole Wheel Velo PRICE Michael Prince William Elite Racing
ROBERTS Todd Team Gold
SCHREIER Charles Squadra Coppi
SOMA Grant Team Snow Valley/ABRT
Thursday, April 22, 1999 Page 8 of 10
WEBEL Baird Arlington Masters/GS Foster
ZIELSKE Greg Chesapeake Wheelmen/Thulman Eastern
Event/Cat: Sr Men 40+ (TT)
ALVAREZTORRES Ray Bicycle Place/Regulators
COGGAN Andrew Race Pace/Velo Club Baltimore
CZAPIEWSKI Peat Arlington Masters/GS Foster
DOLAN Carl DC Velo
DOWNING Shawn Chesapeake Wheelmen/Thulman FORGIONE Don Chesapeake Wheelmen/Thulman Eastern FRICK Mark Team Extreme
HOLMES John Chesapeake Wheelmen/Thulman Eastern HOUSTON Chaning National Capitol Velo Club
IRVINE Ronne Fuji Racing Team
PERKINS Eric GS Park Ridge
PETROVICK Bruce First State Velo Sport ROOT Randy Team Snow Valley/ABRT
SMITH Gregory Prince William Elite Racing
WILK Steve Team Snow Valley/ABRT
WOLF Richard Team Delaware
WYSOR George Arlington Masters/GS Foster
Event/Cat: Sr Men 50+ (TT)
CHELUCCI Jack Team Delaware
COX John Chesapeake Wheelmen/Thulman Eastern HARMON Ewell Team Snow Valley/ABRT
HAVERSTICK Scott Red Rose
LEHMAN Steven Tri State Velo LEHTMAN Myron National Capitol Velo Club
NEUMANN William Race Pace/Velo Club Baltimore
PHILLIPS Bobby
PIZZINI Leone Team Delaware
VOGLER Bill Team Delaware
Event/Cat: Sr Women 1/2/3 (TT)
HUBBARD Janelle Arlington Masters/GS Foster
HUIZING Marjan All American Bicycle Club
Thursday, April 22, 1999 Page 9 of 10
JOHNSON Laura Team Extreme
SWEITZER Terry Squadra Coppi
ZIMMERMAN Pam Team Ultimate Edge
Event/Cat: Sr Women 4 (TT)
ADAMS Celia Chesapeake Wheelmen/Thulman Eastern DICARLO Lisa Squadra Coppi
DRAGON Kelley Unattached
FONSECA Caroline Squadra Coppi JOHNSON Andrea Rock Creek Racers
NOVY Pamela G M B C
YENCHA Janet Mount Airy Bicycle Club
Event/Cat: Juniors (TT)
CUTRIGHT Andrew Monticello Velo Club
FORGIONE Adam Chesapeake Wheelmen/Thulman FRISCHKORN Will Eastern
Event/Cat: Sr Men 5 (TT)
AUSTIN Eric Unattached
DECHAMBEAU Jason National Capitol Velo Club GUERRA Clint College Park
IANNUZZI Chris Team Extreme
LEW Phil Unattached
NYEIN Tom Whole Wheel Velo
THOMSON Robert Squadra Coppi
VERNIER Jonathan National Capitol Velo Club
WORRELL Glen All American Bicycle Club
Thursday, April 22, 1999 Page 10 of 10